Login - Registrace - Poslat heslo
Nový kapitán českého národního dirt týmu - rozhovor
Autor ameliesachs : 11-02-2014 - 10:06 PM 1

Článek byl vydán 21.7. 2013 na TM2 portálu.
Rozhovor vedla redaktorka TM2 Portálu ADA* Amélie s hráčem ADA* Jeník Pluto.
Z důvodu zániku TM2 portálu byl článek převzat a uveden na našich stránkách.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jsem tu se slibovaným rozhovorem s novým kapitánem Českého národního dirt teamu pro NDC 2013. Kdo se tedy nakonec stane novým šéfem dirt reprezentace? Čtěte dále a dozvíte se to…

Několik týdnů jsem přemýšlela, kdo by asi tak byl nejvhodnějším kandidátem a kdo by splňoval většinu základních požadavků – předešlé zkušenosti s vedením teamu v soutěžích, schopnost komunikovat v anglickém jazyce, znalost práce se servery a webovou administrací atd.. Hlavou mi proběhlo pár jmen, ale vždy kandidát “něco” postrádal. Nakonec se to ustálilo u dvou jmen. A jelikož druhý kandidát už toho má na starosti opravdu hodně a dokonce se i podílí na NDC jako rozhodčí u zápasů, volba pak již byla jasná. Na místo nového kapitána NDT jsem zvolila pro mne v tuto chvíli asi nejvhodnějšího člověka z naší malé komunity, hráče ADA* Jeníka Pluta.
Myslím, že skoro nikdo z jezdců pohybujících se okolo NDT není překvapen a asi to nebude pro nikoho žádným překvapením.
A nyní trochu Pluta vyzpovídáme:

1. Ahoj Pluto, tak nejdříve se nám představ, kolik je Ti let, jak dlouho hraješ Trackmanii a jaké jsou Tvé zkušenosti s vedením teamů v soutěžích, seznam nás s Tvojí teamovou historií….

Ahoj Amy. Momentálně mi táhne na 37. rok. Trackmanii hraji od roku 2007, od vydání Forever verze. Poměrně dlouho jsem ale hrál jen solo a s velkými přestávkami, až asi do roku 2010, kdy jsem se poprvé připojil k online hře. Nejvíc mě chytil fullspeed a nějakou dobu jsem s ním strávil, ale časem jsem vyzkoušel i dirt a u něj jsem již zůstal. V zimě 2010/2011 mě oslovil Burák ze Starců s nabídkou členství v jejich klubu, kde jsem vydržel do roku 2012. Poté, co Burák klub opustil a druhý z leaderů Daidalos z rodinných důvodů na vedení klubu neměl dostatek času, jsem se pokusil vykřesat ze skomírající bandy nějakou jiskru a tak jsme se, kromě několika CWs, na přelomu let 2011/2012 zúčastnili soutěže World Short Track a skončili na 52. místě. Hlavním problémem bylo vždy sehnat pro zápas dostatek jezdců, takže pro další pokus, tentokrát v League Dirt, jsme po dohodě s Maxem z BS vytvořili společný team SBS, kde mi také připadla role kapitána. Bohužel jsme se museli po první sezóně ze soutěže stáhnout, opět kvůli problémům s účastí jezdců. Posledním pokusem byla účast Starců v Beer lize 2012, opět pod mým vedením, a opět jsme zápasili s relativním nezájmem členů klubu o závody. Tyto zkušenosti, tedy s WST, LD a Beer ligou, mě přesvědčily o tom, že pokoušet se o vedení Starců do soutěží je v podstatě marné a klub jsem v létě 2012, po ukončení Beer ligy, opustil. Vzápětí mi členství nabídli zástupci Beer klanu, BS a Ty, jako boss ADA… Po krátkém zvažování jsem nabídku ADA přijal a členem jsem dodnes.
Tak já se přiznám, že tyto Tvé počiny jsem sledovala delší čas a když jsem vycítila ten správný okamžik, hodila jsem “laso”. Viděla jsem v Tobě určitý potenciál a tušila, že jednou se mi budeš hodně hodit. Ten čas nastal letos, kdy jsem Ti nabídla, aby jsi po mě přebral funkci kapitána Nároďáku.

2. Ty sis vzal nějaký čas na rozmyšlenou, zda přijmeš místo kapitána NDT, tuším že cca 10 dnů. Co se Ti těch 10 dnů, kdy jsi se rozmýšlel, zda přijmeš místo kapitána v reprezentaci, vůbec honilo hlavou? O čem všem jsi přemýšlel, než jsi mou nabídku přijal?

Přiznám se, že si to nepamatuji. Rozhodně jsem nepřemýšlel celých deset dní, ve finále to bylo promyšlené během jednoho večera. Ale bral jsem v úvahu právě svoje víceméně negativní zkušenosti z organizování Starců a spol., dále pak samozřejmě svoje časové možnosti, přeci jen nežiju sám, ale naštěstí mám doma 100% podporu. No a pak také svoji roli sehrála chuť zkusit zase něco organizačně náročnějšího.
No organizačně náročné to bude, to Ti můžu už předem slíbit.

3. Přemýšlíš třeba už nyní, jakým stylem povedeš Národní team? Všeobecným problémem při soutěžích bývá nespolehlivost hráčů, či neochota důkladně trénovat na zápasy. Jak hodláš s tímto “neduhem” bojovat a řešit ho?

Nad způsobem vedení teamu samozřejmě přemýšlím a troufám si tvrdit, že právě to je pro kapitána teamu ta největší výzva celé NDC soutěže. Největší problém na této úrovni soutěží vidím v tom, že se v principu jedná o soutěže dobrovolné, amatérské a v podstatě anonymní, z čehož vyplývá problém s motivací hráčů. Je přeci jen rozdíl, když se hraje místní přebor v šipkách, kde v případě neúspěchu hrozí alespoň “ostuda” mezi známými v okolí, a anonymní mezinárodní soutěž ve virtuálním světě, kde v případě prohry, ale vlastně i výhry, o nic nejde… Čili bych chtěl vytvořit takový team, který vezme za svůj cíl vítězství v každém zápase a potažmo celé soutěži, team, kde každý sám sobě bude tím “známým”, tím kritikem, před kterým si může v nejlepším případě jen utrhnout ostudu a to ho snad požene k tomu, aby v soutěži podal nejlepší výkon, jakého je schopen, a kterým odmění zejména sám sebe. Jsem si vědom toho, že se mi to nemusí podařit, ale zároveň jsem přesvědčen, že jiná cesta k úspěchu v soutěži nevede. Rozhodně ale nemám v úmyslu být kapitánem, který bude jezdce “buzerovat” a k čemukoliv nutit, domnívám se, že mým nejdůležitějším úkolem bude vybrat takové členy teamu, kteří budou ochotni a schopni výše zmíněný přístup přijmout.
Ano, rozumím Ti. Ten nejdůležitější úkol bude zároveň ale také ten nejtěžší.

4. Team bude složen z 10 hráčů, včetně Tebe. Máš již nějakou představu, koho konkrétního si představuješ na těch zbývajících 9 míst? Nechci konkrétní jména, jen jestli už jsi nad tím až takhle dalece přemýšlel…… a budeš při konečném výběru i přihlížet například k mým referencím o hráčích?

V dirt komunitě se už nějakou dobu pohybuji, takže v hrubých rysech mám přehled o jejích jezdcích, pravda, poněkud nabouraný přechodem na TM2S, protože asi ne úplně všichni na novou verzi Trackmanie přešli nebo přejdou. Doufám, že i v letošním ročníku NDC bude 10 jezdců počtem maximálním a ne minimálním, protože mám silnou obavu o jeho naplnění. Představu o složení teamu mám i docela konkrétní, ale samozřejmě v první řadě bude záležet na jednotlivých hráčích, jestli budou k účasti v NDC mít chuť a čas. A Tvoje reference, jakožto předchozího kapitána NDT, určitou roli při dolaďování sestavy jistě hrát budou…
Tak já Tě uklidním, pro NDC 2013 bude pro tým povoleno maximálně 10 hráčů a minimálně 5 + další 2 mohou působit u týmu jako organizátoři, ale nesmí hrát zápasy.


5. Trochu jsi nakousl přechod na TM2 Stadium….jak Tobě osobně se zamlouvá toto “nové” prostředí, nová hra, ve které se letos bude NDC 2013 hrát? Jak se cítíš na TM2S? Jak Ti vyhovují nové jízdní vlastnosti?

Díky, jsem rád, že pravidla zůstala v tomto ohledu milosrdná…
TM2 Stadium ve mně probouzí poměrně smíšené pocity. Podle mě nepřineslo Stadium 2 z pohledu hráče v podstatě nic nového (spíš bohudík), drobnosti typu nové bloky nebo změna modelu nasvícení scény (řekl bych pro tento typ hry spíš nešťastná), nepočítám, a je zřejmé, že jediným důvodem pro jeho vydání byla potřeba Ubisoftu/Nadea sjednotit celou TM pod ManiaPlanet. Jak moc úsilí tomu věnovali mimo jiné ukazuje i cena TM2S, která je oproti Canyon nebo Valley poloviční… Hra jako taková je stejná jako TMF, narozdíl asi od většiny ostatních jsem žádnou změnu v chování auta nezaregistroval (a jsem za exota… ), možná je to tím, že jezdím TM2S stejně blbě jako TMF. Co mi vadí, jsou neustálé změny chování hry jako aplikace. Update od updatu tu nějaká část zmizí (všimli jste si, že levý horní roh hry, který sloužil jako oznamovací oblast, je už nějakou dobu mrtvý?), po jedné z posledních aktualizací nelze s hrou manipulovat dokud nezačne startovací odpočítávání atp. … Z pohledu admina serveru se v podstatě také mnoho nezměnilo, většinu práce na fungování vzhledu TM serverů tak, jak jej známe z TMF, odvedl Xymph (Xaseco) a spol., takže změny názvů proměnných, přidání či ubrání některých oproti TMF (například Kontinent), proběhlo v celku bez potíží. Jen pro zajímavost – Dedicated server je oficiálně stále v beta-verzi, a myslím, že to se mělo stále týkat celého TM2S. Snad v době, kdy poběží NDC, už budou všechny mouchy systému mrtvé a soutěž proběhne v tomto ohledu bez problémů.
No v to doufáme také. Ty provozuješ pouze jeden server, ale pro NDC 2013 je jich připraveno 18

6. A nyní zpět k NDC. Již proběhly tři ročníky této soutěže….sledoval jsi nějak v uplynulých letech jejich průběh a především výsledky Českého reprezentačního teamu?

Přiznám se, že nijak zvlášť intenzivně… První ročník (2010) jsem vyignoroval úplně, v tom následujícím jsem se zúčastnil kvalifikace jako jezdec a vyšuměl ve 2. kole. Jako divák jsem pak sledoval přátelský zápas proti Španělsku a ze samotné soutěže myslím jen zápas s Německem. Z loňského ročníku jsem zaregistroval přátelák a turnajový zápas s Portugalskem a přátelák s Čile a pak i finále Swe-Fra. No a samozřejmě znám výsledky z finálních tabulek.Můžu slíbit, že letos budu sledovat NDC výrazně intenzivněji…

7. V uplynulých dvou letech Český team moc štěstí neměl. Už ve skupinách jsme neměli štěstí na los soupeřů a obzvláště v roce 2012 nás potkali Ti nejtěžší soupeři. A ze skupiny jsme ani jeden rok nepostoupili do play off. Co bys tak považoval v letošním roce za úspěch ?

Každý zápas odjetý s kompletní sestavou bude úspěch. Každý vyhraný zápas bude větší úspěch. Ale jinak samozřejmě pojedeme na vítězství v celé soutěži, protože bez toho nemá smysl se účastnit…

8. Tak já Ti přeji hodně štěstí jak v práci s teamem, tak i v NDC 2013. Chtěl bys na závěr našeho rozhovoru něco předem vzkázat hráčům, kteří se v následujících týdnech budou ucházet o místo v NDT?

Snad jen – nebojte se přijít a ukázat co v dirtu v TM dovedete. A všem bych k tomu chtěl popřát stabilní připojení k internetu, chladnou hlavu a samozřejmě hodně štěstí…

Já Ti Pluto moc děkuji za rozhovor a snad Tvoje odpovědi na mé otázky napoví budoucím členům teamu, co od nich očekáváš. Přeji Ti splnění všech Tvých představ o tom, kdo bude nakonec tvořit team, aby fungoval systém, kterým ho budeš chtít vést a aby to vše nakonec vedlo k tomu nejlepšímu výsledku, který jen bude možný.

Stran: -

Před napsáním komentáře se přihlas.